Kalp Krizi Esnasında Yapılacaklar Neler?

Kalp krizi geçirdiğiniz anladığınızda yapmanız gerekenler neler?

0 297

Kalp krizi pek çok kişinin başına gelen ve herkesin korkuyla aktığı bir ani hastalık. Geçmişte kalp krizi geçirmiş olan ya da kalp krizi geçirme riski olan herkesin kalp krizi esnasında yapılacaklar konusunda bilgi sahibi olması faydalı olacaktır.

Kalp krizi ciddi ve ölüm riski olan bir hastalıktır. Kalp krizi esnasında yapılacak şeyleri bilmeniz ise hayatınızı kurtarabilir.

Kalp Krizi Esnasında Neler Yapılmalı?

Öncelikle kalp krizi geçirdiğinizden şüpheleniyorsanız kesinlikle ayakta durmamalısınız. Bir yere oturun ve dinlenme pozisyonuna geçin. Ferahlayacağınız hareketlerde bulunun. Üzerinizde gömlek ve kravat gibi kıyafetler bulunuyorsa yakasını gevşetin.

Kalp krizi esnasında doktoralar tarafından önerilen bir tavsiye aspirin çiğnemektir. Yanınızda aspirin varsa aspirin çiğneyin. Yanınızda bir telefon bulunuyorsa acilen bulunduğunuz yere ambulans çağırın.

Unutmayın ki doğru zamanda ambulans çağırmak hayatınızı kurtarabilir. Baş dönmesi, bayılma hissi gibi şikayetleriniz varsa sert bir şekilde öksürmeyi deneyin. Bu hareket kalp atışınızın normale dönmesine yardımcı olacaktır.

Yanınızda birisi varsa ve ilk yardım eğitimi almamışsa kesinlikle size müdahale etmesine izin vermeyin. Bu şekilde bir kişiye ambulans çağırmasını söyleyebilirsiniz. Camları açtırın ve ambulans gelene kadar bol bol oksijen almaya çalışın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.