Psikoterapi Nedir?

0 29

Psikoterapi nedir? bu sorunun yanıtı kişilerin duygusal, ruhsal ve davranış problemlerini çözüm getiren ve bireyin sağlığının korunmasını hedefleyen tekniğin adıdır.

Psikoterapi çok yönlü davranışsal, ruhsal ve duygusal olarak çözüm odaklı bir tedavi seçeneğidir. Kişiler psikoterapi ile günlük hayatlarında onları etkileyen olumsuz duygu ve düşüncelerden korumaya yardımcı olur.

Psikoterapi bireye özgü yapılır ve her psikoterapi kendine özgü bir yaklaşım türüdür. Psikoterapi uzman psikolog ve ya psikiyatr tarafından uygulanır. Psikososyal terapi, evlilik terapisi, konuşma terapisi veya yalnızca terapi adı altında psikiyatri servisinden destek alabilirsiniz. Madalyon klinik servisinden de psikoterapi alabilirsiniz.

Psikoterapi Yapılmasının Nedenleri Nelerdir?

Psikoterapi birçok zihinsel kaynaklı sağlık problemlerinin tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Psikoterapi yapılmasının nedenleri şu şeklidedir;

  • Obsesif kompulsif bozukluk tedavisinde
  • Depresyon
  • Alkolizm
  • Borderline
  • Anoreksiya
  • Evlilik ile ilgili sorunlar
  • İş ile ilgili sorunlar yüzünden kaynaklanan stres
  • Şizofreni
  • Cinsel istismar sonucunda ruhsal durum bozukluğunda
  • Uyku problemlerinde

Psikoterapi uygulaması bu gibi durumlarda antidepresan gibi ilaçlardan daha iyi sonuç elde edebilir. Fakat bazen tek başına psikoterapi yeterli olmayabilir. Psikolog tarafından önerilen ilaçlar ile birlikte psikoterapi almak, ruhsal, davranışsal ve duygusal sorunlarınızda çözüm odaklı yarar sağlar.

Psikoterapi Seansları Ne Kadar Sürer?

Psikoterapi için psikiyatri servisinden uzman bir psikolog ya da bir psikiyatr tarafından bu tedavi seçeneğini uygulayabilirsiniz. Psikoterapi seansları aşağı yukarı 45 ila 60 dakika sürer.

Psikoterapi Nasıl Yapılır?

Psikoterapi uygulamasında psikoloğunuz ya da psikiyatrınız ile yüz yüze bakacak şekilde oturulur. Psikolog sizden düşünceleriniz, duygularınız, yaşamınız hakkında bilgi vermenizi ister. Ancak siz içe dönük bir karaktere sahipseniz ve duygularınızı açıkça dile getiremiyorsanız, endişelenmeyin. Psikoloğunuz size rahatlamanız ve kendinizi daha rahat ifade edebilmeniz için yardım edecektir.

Terapi esnasında bazen inişli çıkışlı duygu yoğunluğu yaşayabilirsiniz. Kendinizi anlatırken biranda sinirli olup bir anda ağlamaya başlayabilirsiniz. Terapi sonrasında kendinizi yorgun ve halsiz hissedebilirsiniz. Bu son derece olağan bir durumdur.

Psikoloğunuz gerekli durumlarda size ev ödevi verebilir. Ayrıca terapi sırasında konuşulan konuları eve gittiğinizde düşünüp değerlendirmenizi sizden isteyebilir ve bir sonraki terapide size değerlendirmenizi sorabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SGK Rapor Parası Hesaplama